SON DAKİKA
hava

Son Dakika: Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem! 10 bin lira fark var!

Son Güncelleme :

17 Kasım 2022 - 12:14

Son Dakika: Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem! 10 bin lira fark var!

Milliyet.com.tr/ÖZEL Türkiye Sigorta Birliği ve diğer paydaşlarla belirlenen zorunlu trafik sigortasına ilişkin yeni yol haritası açıklandı. Yeni düzenlemeyle hedef, trafik kazalarını asgari düzeye indirmek.

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Sigorta Uzmanı Turusan Bağcı şu ifadeleri kullandı: “SEDDK Başkanı trafik sigortası basamağının 8’e çıkarılacağını ve bu kişilerin poliçelerinde yüzde 50 indirim uygulanacağını söyledi. 0 basamakta yer alan kötü sürücülerde ise yüzde 200 oranında artış yapılacak. İyi sürücü ile kötü sürücü arasındaki makas açılıyor bunu nasıl değerlendirirsiniz?

“Trafik sigortasında önemli olan iki üç uygulamadan birisi yurt dışında olduğu gibi ağır kusur olarak kaza yapan sürücünün rehabilite edilmesidir. Kusur sayılan haller belirlendi, mesela kırmız ışıkta geçmek, emniyet şeridini ihlal etmek, ters yöne gitmek gibi. Avrupa ve dünyada birçok ülkede yapılan uygulama bu. Hatta orada iki ve üçten fazla kaza yapana da aynı durum söz konusudur.

‘DOĞRUDAN TAZMİN SİSTEMİNE GEÇİLDİ’

Bir diğer önemli uygulama doğrudan tazmin sistemine geçildi. Ben kaza yaptım, yüzde 50 kusurlu benim. Önceki uygulamada benim trafik sigortası şirketim karşı tarafın hasarını ödüyordu. Doğrudan tazminde ben sana çarptım, kusurlu benim, artık benim şirketim seni ödemiyor. Şimdi artık karşı taraf kusursuz olan taraf kendi şirketinden parayı alıyor. Sonra bir takas odası gibi bir şey kuruldu herkes oraya başvuruyor ve oradan hesaplamalar yapılarak kimin ne alacağı varsa ödeniyor.

‘0. BASAMAKTA YÜZDE 200 ZAMLI POLİÇE YAPILIYOR’

Önceden 7 basamak vardı. 1-2-3-4-5-6-7 diye geçiyordu. İlk kez araba aldığınızda 4. basamaktan başlar. Birinci yıl kaza yaptığınızda 3. basamağa düşüyordunuz. 3. basamakta yüzde 50 daha fazla prim ödüyordunuz. Bir daha kaza yaptınız 2. basamakta yüzde 100. Bir kaza daha yapıldığında en riskli basamak burada 1 iken yani yüzde 150 fazla prim öderken şimdi 0 eklendi. Burada yüzde 200 zamlı poliçe yapılıyor.

‘8. BASAMAKTAKİ SÜRÜCÜYE YÜZDE 50 İNDİRİM UYGULANACAK’

İndirimde tam tersi, daha önceden 4. basamaktan 5-6-7’ye kadar giden indirim yapılıyordu. En son yüzde 20 indirim söz konusuydu. Şimdi 8. basamak eklendi. Çok iyi sürücüler dediğimiz 5 yıldır 7. basamakta kaza yapmayan sürücüler artık 8. basamakta yüzde 50 indirim uygulanacak.

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK TRAFİK SİGORTASI NE KADAR?

Diyelim ki trafik sigortasını ilk kez yaptırıyorsunuz 4. basamakta örneğin 4 bin lira. Sıfırıncı basamakta kötü bir sürücüysen yüzde 200 yani 12 bin lira gibi bir prim ödeyebilirken, çok iyi sürücüysen de yüzde 50 indirim alıp 2 bin lira prim ödeyebiliyorsun. Bu da iyi sürücü ile kötü sürücü arasındaki farkı çok ciddi açmış oluyor.

En düşük şu anda 2 bin- 2 bin 300 lira aralığında en iyi sürücü trafik sigortası primi. Kötü sürücü de ayı araba için 12 bin liralara kadar çıkabiliyor. Yani arada 10 bin lira fark var.

TRAFİK SİGORTASINDA YENİ DÜZENLEME NE ZAMAN GEÇERLİ OLACAK?

Bununla ilgili altyapılar hazırlanmış birçoğu uygulamaya geçiyor. Yeni yılda buna geçilecek. Bir de artık kişi temelli sigortaya da geçildi. Aynı araç için sadece bu basamaklar değil burada iyi sürücüye daha düşük fiyat, riskli sürücüye daha yüksek fiyat çıkması için de ehliyet ve ruhsata gelecek ceza bilgileri, ehliyet bilgisi ve araç bilgisi de artık primin hesaplanmasında etkili olmaya başladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü trafik sigortasında kesilen cezalar Sigorta Birliği’nin sistemleri ortak dilde konuşabilecek.

‘2023 YILINDA YÜZDE 100 ARTIŞ OLACAĞINI ÖNGÖRÜYORUM’

Enflasyon, hasar oranında düzenleme yapılıyor. Her ay düzenli olarak yüzdesel bir artış söz konusuydu bunlar aynen devam ediyor. Yapılan düzenlemenin ana hedeflerinden birisi hasar adedini azaltmak. İyi sürücünün daha iyi fiyat alması, kötü sürücünün rehabilite edilmesi, hasar tutarlarının düşürülmesi hedefleniyor. Önümüzdeki yıl parça fiyatlarının, araç fiyatlarının artması, araç kazalarının artması durumunda ben trafik sigortasında 2023 yılında yüzde 100 artış olacağını öngörüyorum.

SİGORTA YAPTIRACAKLARA TAVİSYENİZ NEDİR?

Kurallara uymalarını tavsiye ediyorum. Artık ağır kusur geldi. Kırmızı ışık, hız sınırı ihlali gibi bunlara çok dikkat etmeleri lazım. Yoksa iyi sürücü ile kötü sürücü arasında yüzde 250 fiyat farkı oluştu. Artık kaza yaptığınızda yüksek fiyatlarla karşılaşıyorsunuz. Kurallara uymak ve dikkatli kullanmak çok önemli.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRAraç sigortasında değişiklik: 10 bin lira fark var!Haberi Görüntüle

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

ÇOK KAZANANLAR

    ÇOK KAYBEDENLER

      İŞLEM GÖRENLER