SON DAKİKA
hava

Hızlı büyüdü çıtayı yükseltti

Son Güncelleme :

06 Kasım 2022 - 11:47

Hızlı büyüdü çıtayı yükseltti

EBRU SUNGUR- Turkcell, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 57 artışla 14.7 milyar TL gelir elde etti. Üçüncü çeyrekte FAVÖK grup bazında yüzde 49 artışla 6 milyar lira, FAVÖK marjı yüzde 41, şirketin net kârı da yüzde 68 artarak 2.4 milyar TL oldu. Üçüncü çeyrek sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, yıl sonu hedeflerini yukarı revize ettiklerini belirterek, “2022 yıl sonu için yaklaşık yüzde 47 ila 48 gelir büyümesi, yaklaşık 21 milyar TL seviyesinde FAVÖK, operasyonel yatırımların gelirlere oranının ise yaklaşık yüzde 20 olarak gerçekleşmesi bekleniyor” dedi. Turkcell daha önce 2022 yıl sonu için yüzde 40 gelir artışı, 20 milyar TL de FAVÖK hedefliyordu.

Turkcell üçüncü çeyrek mali sonuçlarını, 4G/5G ihalesini de aldığı KKTC’’de düzenlediği toplantıyla açıkladı. Burada konuşan Murat Erkan, şunları söyledi:

“Yılın üçüncü çeyreğinde jeopolitik faktörler kendisini güçlü biçimde hissettirirken, enerji ve emtia fiyatlarına bağlı enflasyonist baskı ile zorlayıcı makroekonomik etkilerin öne çıktığı bir dönem yaşadık. Böylesine zorlu ve belirsizliklerle dolu bir döneme rağmen, içinde bulunduğumuz süreçte bireysel ve kurumsal tüm müşterilerimizin ihtiyaçlarını odağımıza alarak yılın ilk dokuz ayında 2.2 milyon net müşteri kazandık.”

2019’da ‘her yıl 1 milyon yeni müşteri’ hedefi koyduklarını hatırlatan Erkan, “2020’den bu yana 6 milyon müşteri kazandık” dedi. Turkcell’in üçüncü çeyrek gelirlerinin hızlı artmasına karşın genel enflasyonun altında kalmasına yönelik değerlendirmesi sorulan Erkan, “Cironun yüzde 80’i kontratlı işlerimizden oluşuyor. Taahhütler, abonelik çeşitlerine göre bir ya da iki yıl olabiliyor. Bu nedenle enflasyon hızının altında kaldık ama enflasyon önümüzdeki dönemde bir platoya oturunca bizim oranlarımız da dengelenecek” dedi.

Togg’a Paycell ve fizy

Dijital ödeme sistemlerinin yaygınlaştığı süreçte Turkcell tarafından geliştirilen Paycell’in kullanıcı sayısının 7.3 milyona ulaştığını belirten Erkan, paydaşları arasında bulundukları Togg’a da Paycell’i entegre edeceklerini söyledi. Erkan, “Togg’un dijital ekosistemindeki tüm ödeme hizmetlerini, Paycell’in gerçekleştirmesiyle sağlayacağız. Paycell ve fizy entegrasyonlarımız, yapay zeka temelli teknoloji geliştirme faaliyetlerimiz ile Togg’un konsolunda yer alacağız” diye konuştu. Erkan, Togg kampüsüne 5G altyapısı götürmek istediklerini de sözlerine ekledi.

Enerji yatırımları

Dünyada özellikle enerji fiyatlarının yarattığı enflasyonist maliyet baskısının şirketleri sürdürülebilirlik tarafındaki strateji ve faaliyetlerini yeniden gözden geçirmeye sevk ettiğini anlatan Erkan, şöyle devam etti:

“3 yıllık stratejik planımız dahilinde, her yıl güneş enerjisi alanına yaklaşık 80 ila 90 milyon dolarlık yatırım gerçekleştireceğiz. Böylece 2025 yılı sonunda 300 MW’lık solar enerji üretim kapasitemizle yıllık 90 milyon dolara yakın maliyet tasarrufu hedefliyoruz. Ayrıca, İzmir Karadağ’daki rüzgar enerjisi santralimizle yaklaşık 2 bin 500 baz istasyonumuzun enerji ihtiyacını karşılayabiliyoruz. Kapasite artırımıyla bu rakamı 3 bin 800’e çıkaracağız. Veri merkezlerinin tamamı güneş enerjisi destekli. Kıbrıs’ta güneş tarlalarımız var. 2030’da enerjimizin tamamını yenilenebilir enerjiden karşılayağız. Halen enerjimizin yüzde 8 – 10’unu kendimiz üretiyoruz.”

Kuzey Kıbrıs’a 5G götürecek

Turkcell’in iştiraki Kuzey Kıbrıs Turkcell gerçekleşen 4G/5G ihale bedeli olarak toplamda KDV dahil 19.1 milyon dolar ödeyerek ihalede 700 MHz, 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, 2600 MHz ve 3600 MHz frekanslarında toplam 247 MHz bant genişliğinde 4G lisansını 18 yıl, 5G lisansını ise 20 yıl süreli olarak almaya hak kazandı. Murat Erkan, “Güçlü bir iletişim altyapısı bu adanın hakkı. Turkcell Grubu olarak adada 4G beta testlerini 2014 yılında yapmıştık. O günden bu yana 4G’nin hatta 4.5G’nin adada hayata geçebilmesi için çalıştık. Sürecin başından beri Kuzey Kıbrıs’ın dijitalleşmesi için ihaleye iştirak ettik. İhale sonuçları çerçevesinde planlamalarımızı ve çalışmaları başlatıyoruz” diye konuştu.

Rakamlarla üçüncü çeyrekte Turkcell

*Fiber hane erişimi 711 hane artışla 5.2 milyona çıktı.

*Dijital OTT servis gelirleri yüzde 66 büyüdü.

*Bulut depolama ürünü Lifebox’ın ücretli kullanıcıları yüzde 47 artışla 1.7 milyona erişti.

*TV+ kullanıcı sayısı yıllık yüzde 25 artışla 932 bin, IPTV kullanıcıları ise yüzde 22 artışla 1.2 milyon oldu.

*Turkcell Dijital İş Servisleri, gelirini yıllık bazda yüzde 107 artırarak 1 milyar TL’yi aştı.

*Turkcell, 2022 yılında veri merkezlerinde ilave 2 bin metrekare yeni alan açtı.

*Paycell’in gelirleri yüzde 105 artışla 244 milyon TL oldu.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

ÇOK KAZANANLAR

    ÇOK KAYBEDENLER

      İŞLEM GÖRENLER