SON DAKİKA
hava

Memur ve emeklinin zam oranı netleşiyor! İşte olası tahminler

Son Güncelleme :

05 Kasım 2022 - 12:15

Memur ve emeklinin zam oranı netleşiyor! İşte olası tahminler

Milliyet.com.tr/ÖZEL Memur ve emeklilerin zam oranı netleşmeye başladı. TÜİK’in ekim ayı enflasyon oranını açıklamasıyla yeni yılda geçerli olacak zam oranlarıyla ilgili dört aylık rakamlar belli oldu. Kesin zam oranı kasım ve aralık verileriyle netleşecek.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre enflasyon ekim ayında yüzde 3,54 artarken, yıllık bazda artış yüzde 85,51’i buldu. Temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarını kapsayan dört aylık dönemde enflasyon yüzde 10,84 olarak gerçekleşti.

Bu rakama göre memur ve memur emeklileri yüzde 7’lik toplu sözleşme zammına ek olarak en az yüzde 3,84’lük enflasyon farkına hak kazandı. Yeni yılda memurlar yüzde 8 oranında toplu sözleşme zammı alacak. Dört aylık rakamlara göre memurun ocak ayı zammı enflasyon farkıyla birlikte toplam yüzde 11,84 olacak. Son iki aylık veriyle birlikte kesin zam oranı netleşecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 6 ayda bir enflasyon oranında zam alıyorlar. Emekliler için dört aylık verilere göre şimdiden yüzde 10,84’lük zam imkanı oluştu. Kasım ve aralık verileriyle birlikte emeklilerin kesin zam oranı netleşecek.  Peki memur ve emeklinin maaş zammıyla ilgili tahminler neler?

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: “Merkez Bankası’nın son beklenti raporunda yüzde 60 olan enflasyon oranı yüzde 65’e yükseltildi. Ancak şimdiden TÜİK sene sonu enflasyon beklentisini yüzde 70 olarak zaten açıkladı. 2 resmi veri arasında bile 5 puanlık fark var.

‘ENFLASYON BEKLENTİM YÜZDE 80 OLACAĞI YÖNÜNDE’

Bununla beraber bağımsız derecelendirme reyting kuruluşlarının yapmış olduğu enflasyon beklentilerine göre sene sonu enflasyonun yüzde 75 civarında olması bekleniyor. Ancak benim beklentim şahsi olarak yüzde 80 olacağı yönündedir.

2022 yılının ilk 6 aylık enflasyonu yüzde 42.35 olarak gerçekleşti. Bundan şunu anlamalıyız: Sene sonu enflasyon yüzde 75 çıkarsa aradaki fark yüzde 33 olacaktır. Yani 2. altı ay için zam yüzde 33 civarında olacaktır. Yani bu memur ve emekliye en düşük oran olarak yansıtılacaktır.

‘HİÇ ENFLASYON OLMASA DAHİ MEMURUN YÜZDE 8 ZAMMI CEPTE’

Memurlara yapılan zam emeklilerden biraz daha farklıdır. Ancak nihayetinde enflasyon farkı kadar bir artış alıyorlar. Hiç enflasyon olmasa dahi yüzde 8’lik toplu iş sözleşmesinden kaynaklı memur ve memur emeklilerin zammı zaten cebindedir. Bunun üzerine aradaki fark kadar bir zam alıyorlar. Yani 2. altı ayın yüzde 35 olarak gerçekleşeceğini düşünelim memur ve memur emeklilerinin yüzde 8+ yüzde 27 enflasyon farkı alacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve ilgili bakanların yapmış olduğu açıklamalarda memuru ve emekliyi enflasyona ezdirmeyeceklerini hatta enflasyon üzerinde bir artış olacağı her fırsatta dillendirildi.

‘MEMUR VE EMEKLİYE ZAMMIN YÜZDE 40 OLACAĞINI DÜŞÜNMEKTEYİM’

Benim aslında yılın 2. altı ayı için yüzde 40’lık enflasyon tahminim buradan geliyor. Gerçekleşen enflasyon sene sonu itibarıyla yüzde 75 çıksa bile en az 5 puan daha artışla zam oranı yüzde 40’a tamamlanacak. Memur ve emekliye seyyanen zam adı altında veya sosyal refah payı düzenlemesi adı altında bir artış yapılarak 2. altı aylık zammın yüzde 40 olacağını düşünmekteyim.

Ancak yılın ikinci altı ayı için enflasyon oranının yüzde 20 ile yüzde 40 arasında gelmesi halinde memur ve emekliye zam oranı şu şekilde olacaktır.

İŞTE EN DÜŞÜK MEMUR İÇİN OLASI ZAM ORANLARI

Şu an halihazırda en düşük 9 bin 105 lira olan memur maaşı yılın ikinci altı aylık döneminde enflasyon yüzde 20 olarak gerçekleşirse 10 bin 926 lira, yüzde 25 olursa 11 bin 381 lira, yüzde 30 olursa 11 bin 836 lira, yüzde 35 olursa 12 bin 291 lira yüzde 40 olursa 12 bin 747 liraya kadar çıkacaktır.

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİNİN ALABİLECEĞİ ZAM ORANLARI

Aynı şekilde şu an halihazırda 6 bin 78 lira maaş alan memurlar için ise yüzde 20 artış yapılırsa maaşı 7 bin 293 lira, yüzde 25 olursa 7597 lira, yüzde 30 olursa 7 bin 907 lira, yüzde 35 olursa 8 bin 205 lira, yüzde 40 olursa 8 bin 509 lira seviyesine gelecektir.

ENFLASYON FARKINA GÖRE SSK EMEKLİLERİNİN ALACAĞI ZAM ORANLARI

En düşük maaş alan SSK emeklilerinin temmuz ayı itibarıyla 3 bin 500 lira aldığını düşünürsek yüzde 20 artış yapılması durumunda alacakları maaş 4 bin 200 lira, yüzde 25 artış olursa 4 bin 375 lira, yüzde 30 olursa 4 bin 550 lira, yüzde 35 olursa 4 bin 725 lira, yüzde 40 artış olursa 4 bin 900 lira seviyesine kadar çıkacaktır.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNE ÇIKACAK MI?

Bununla beraber en düşük emekli maaşının 3 bin 500 TL’ye yükseltilmesiyle beraber bir kısım artış sağlanmıştı. Ancak çeşitli sendikaların talepleri de en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyinde olması yönünde. Bununla ilgili de bakanlıkların çalışma yapacağını düşünüyorum.”

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

ÇOK KAZANANLAR

    ÇOK KAYBEDENLER

      İŞLEM GÖRENLER