SON DAKİKA
hava

İlk kez görücüye çıktı, dünyada eşi benzeri yok! Hedef patlamadıysa tekrar kullanılıyor

Son Güncelleme :

27 Ekim 2022 - 12:49

İlk kez görücüye çıktı, dünyada eşi benzeri yok! Hedef patlamadıysa tekrar kullanılıyor

Sercan Dinç / Milliyet.com.tr SAHA İstanbul tarafından düzenlenen Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı SAHA Expo 2022 ikinci gününde devam ediyor. 28 Ekim Cuma gününe kadar sürecek fuarda, birçok savunma sanayii şirketinin önemli projeleri görücüye çıkıyor. Bunlardan birisi de hidrojen destekli drone fırlatma sistemi Hydro-GIDS.

SAHA EXPO 2022’de ziyaretçileri karşısında ilk kez görücüye çıkan Hydro-GIDS Akıllı Savunma Sistemi ile ilgili Gürbağ Savunma ve Teknoloji Yazılım Ekip Lideri Yüksel Penekli, milliyet.com.tr’den Sercan Dinç’e açıklamalarda bulundu. Penekli şu ifadeleri kullandı: 

“Şimdi bu hidrojen destekli drone fırlatma sistemi, savunma amaçlı kullanıyoruz. Karadan havaya fırlatılabiliyor. Yakın hava savunması için özellikle tesis savunması veya büyük silahların yakın hava savunması bunlar S-400 olabilir. Bu tür sistemler yakın hava savunmalarını tek başına yapamıyorlar destekleyici sistemler olması lazım. Telsiz yakın hava savunması olabilir, gemi hava savunma sistemleri olabilir. Bu stratejiden hareketle böyle bir sistem kurduk. 

‘İLK ATIŞINI HİDROJEN DESTEKLİ YAPIYORUZ’ 

Burada teknolojik olarak ortaya getirdiğimiz yeni konu bunun biz ilk atışını hidrojen destekli yapıyoruz. Bu yeni bir konsept ne kazandırıyor bize? Normalde fırlatma sistemlerinde kullanılan konvansiyonel usuller mühimmatı tekrar tekrar atılmasına fırsat vermiyor bir kez atıldığında mühimmat zarar görüyor tekrar kullanamıyorsunuz. 

BU SİSTEMİ BAŞKA KULLANAN YOK!

Fakat bu soğuk atım yapma şansı sağladığı için hidrojen bize aynı drone’u hedefte patlatmadıysa tekrar geri çağırıp bir sonrakinde kullanabiliyoruz. Bu yüzden çok ekonomik bir yöntem. Hidrojen sistem olarak ekonomik bir yakıt. Normal fırlatma amaçlı kullanılan yakıtları 15 dolara mal ederken bunu 1-2 dolara mal edebiliyorsunuz. Fırlatma açısından yeni bir konsept. Bu sistemi kullanan bizim bildiğimiz yok. 

Konvensiyonel silahlar barutlu, namlulu silahların belli formatları var 300 yıldır aynı formatın üzerinde eklentilerle devam ediyor. Drone’un bu savaşlarda kullanılması yeni bir soluk getirdi. Bunun örneklerini görüyoruz. Biz ülke olarak da başarılı çalışmalar yapıyoruz. İHA ve SİHA’larımız var. Dünya kamuoyunda bunun albenisi oluştu. Konvensiyonel silahlar kuvvetli silahlar sayısal olarak sürü halinde hareket eden silahlar karşısında çaresiz kalıyorlar. Bu yeni teknoloji yeni bir soluk getirdi ve üstünlük sağlıyor. Biz de hazır böyle bir şey varken bunu elimizden geldiğinde kullanalım diye çalışma yaptık.” 

HYDRO-GIDS AKILLI SAVUNMA SİSTEMİ NEDİR? 

Gürbağ Savunma Teknolojileri tarafından geliştirilen özgün yazılım sayesinde asimetrik hedeflerin otomatik olarak tespitini, teşhisini ve takibini yapabilen sistem, bünyesinde bulunduğu lançer aracılığıyla sabit kanatlı dolanan mühimmat ve benzeri hassas güdümlü mühimmatları ateşleyebiliyor.

Radar ve elektro-optik faydalı yükleri aracılığıyla elde ettiği hedef verilerini komuta-kontrol merkezine aktarabilen GIDS’in en kritik özelliği ise bünyesinde bulundurduğu lançer sisteminde saklı. Genellikle patlatmalı şekilde kullanılan klasik lançer sistemleri, ya tek atım ömrüne sahip oluyorlar ya da her atım sonrasında bakım ihtiyacı doğuruyorlar. Gürbağ Savunma Teknolojileri tarafından geliştirilen GIDS Sistemi’nin lançerinde ise hidrojen beslemeli itki sistemi kullanılıyor. Bu itki sistemi sayesinde hem mühimmat atımı sonrasında lançerler birden fazla kez kullanılabiliyor hem de atılan mühimmat, çok daha az şoka maruz kalıyor ve böylelikle olası arıza riskleri ortadan kaldırılıyor. 

Gerçekleştirdiği inovasyon sayesinde düşük enerji sarfiyatıyla anlık olarak hidrojen üretilmesini ve üretilen hidrojenin de itici enerji olarak kullanılmasını başaran Gürbağ Savunma Teknolojileri, GIDS Sistemi ile muharebe sahasına yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. Birden fazla kez kullanılabilen lançerler sayesinde askeri birliklerin lojistik iş yükü azaltılırken, aynı zamanda önemli miktarda zamansal ve bütçesel tasarruf da sağlanacak. 

Halihazırda sabit kanatlı dolanan mühimmat atımı yapabilen GIDS Sistemi’nin prototipinin üretimini tamamlayan Gürbağ Savunma Teknolojileri, farklı mühimmatların atımını yapabilecek GIDS konfigürasyonları için de çalışmalarını sürdürüyor. GIDS Sistemi’nin, bu yıl içerisinde güvenlik güçlerinin kullanımına sunulması planlanıyor. 

TEI Genel Müdürü Akşit milliyet.com.tr'ye açıkladı! TEI-TF6000 motorunda KIZILELMA detayı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRTEI Genel Müdürü Akşit milliyet.com.tr’ye açıkladı! TEI-TF6000 motorunda KIZILELMA detayıHaberi Görüntüle

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.