SON DAKİKA
hava

Yalnızlığı Sevenler Dikkat! Bu Sebeplerden Dolayı Sigaradan Bile Tehlikeli Olabilir!

Son Güncelleme :

21 Ekim 2022 - 16:13

Yalnızlığı Sevenler Dikkat! Bu Sebeplerden Dolayı Sigaradan Bile Tehlikeli Olabilir!

Hepimiz zaman zaman kendimizi yalnız hissederiz. Yalnızlık duyguları kişiseldir, dolayısıyla herkesin yalnızlık deneyimi farklı olacaktır. Yalnızlık, sosyallikten uzak kalındığında veya etrafımızdaki değer verdiğimiz kişilerden beklentilerimiz karşılanmadığında hissettiğimiz duygudur. Ancak yalnızlık her zaman yalnız olmakla aynı şey değildir. Bazıları bunu yalnız bir deneyim olarak görebilirken, siz yalnız olmayı ve diğer insanlarla fazla temas kurmadan mutlu bir şekilde yaşamayı seçebilirsiniz.

 

Duygular daha baskın gelebilir 

 

Ya da çok fazla sosyal temasınız olabilir veya bir ilişki içinde veya bir ailenin parçası olabilirsiniz. Ancak yine de yalnız hissedebilirsiniz. Özellikle çevrenizdeki insanlar tarafından anlaşılmadığınızı veya önemsenmediğinizi düşünüyorsanız yalnızlık duygusu daha baskın gelecektir. 

Ömrü uzatmak denince etrafınızı kendinizi iyi hissettirecek insanlarla kuşatmak akla ilk gelen şeylerden birisi değildir. Ancak yapılan çalışmalar, mutluluğa ve sosyal bağlantılara odaklanmanın uzun ömürlülüğü artırmanın güzel bir yol olabileceğini öne sürüyor. 

 

12 bin kişinin verileri incelendi 

 

Konuya ilişkin araştırmacılar, Çin Sağlık ve Emeklilik Boylamsal Araştırmasına katılan 45 yaş ve üstü yaklaşık 12.000 yetişkinin verilerini inceledi. Tüm katılımcılar kan örnekleri, ayrıntılı tıbbi geçmişleri ve sosyal durumları ve zihinsel sağlıkları hakkında bilgi verdi. Bilim adamları tüm bu verileri yaşam süresinde kronolojik yaştan ziyade biyolojik faktörlerden hangisinin en büyük farkı yaratabileceğini tahmin etmek için “Epigenetik saat” yöntemini kullandılar. 

Aging dergisinde yayınlanan çalışma sonuçlarına göre, yalnız veya mutsuz olmak gibi psikolojik faktörler, herhangi bir fiziksel veya zihinsel sağlık sorunu olmayan sağlıklı bireylere göre yaşlanmayı 1,65 yıl hızlandırdığını ortaya koydu.

Stanford Üniversitesi çalışma yazarlarından Manuel Faria yaptığı açıklamada, “Zihinsel ve psikososyal durumlar, sağlık sonuçlarının ve yaşam kalitesinin en güçlü öngörücülerinden bazılarıdır” dedi. 

Yaşlanmayı hızlandıran faktörler arasında sigara, geçmişte inme, karaciğer ve akciğer hastalıkları öyküsü yer aldı. Çalışmalar sigaranın da yaşlanmayı 1,25 yıl hızlandırdığını ortaya koydu. Yaşlanmayı hızlandıran diğer faktörler arasında kırsal alanda yaşamak ve hiç evlenmemek yer aldı. 

Yalnız veya mutsuz olmanın erken ölüme yol açıp açmayacağını belirlemek için yapılan çalışmada insanlar yaşam süresi boyunca ise gözlemlenmedi. Bununla birlikte, önceki birçok çalışma sosyal izolasyon ve yalnızlığı, erken ölüm riskinin artmasıyla ilişkilendirmiştir. 

 

Erkeklerde kadınlara oranla daha yüksek 

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 17.000 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, sosyal izolasyonun orta yaşta oldukça yaygın olduğunu ve kadınların yaklaşık yüzde 17’sini ve erkeklerin yüzde 21’ini etkilediğini ortaya koydu. Her iki cinsiyet için de evli olmamak ve dini faaliyetlere nadiren katılmak sosyal izolasyonun ana nedenleri arasındaydı.Kadınlarda yüzde 62 daha yüksek erken ölüm riski ve erkeklerde yüzde 75 daha yüksek erken ölüm riski ile ilişkilendirildi. 

20 farklı ülkede yaklaşık 120.000 orta yaşlı yetişkin üzerinde yapılan bir başka araştırma, sosyal izolasyonun kadınlarda, yaşlılarda, şehirde yaşayanlarda, düşük eğitim düzeyine sahip kişilerde ve işsizlerde daha yaygın olduğunu gözler önüne serdi. Genel olarak, sosyal izolasyon yüzde 26 daha yüksek erken ölüm riskine neden olurken ve risk grubu arasında en çok yüksek gelirli ülkelerde yaşayan insanların yer aldı. 

Sosyal izolasyon ve daha uzun yaşam arasındaki bağlantının altında farklı nedenler olabileceği de vurgulandı. 35.000’den fazla yaşlı yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, sosyal izolasyonun yüzde 22 daha yüksek erken ölüm riski ile ilişkisi olduğu bulundu. Ancak bunun çoğunun, ileri yaş ve sağlık sorunları nedeniyle evden çıkamama gibi nedenlere bağlı olabileceği de ihtimaller arasında yer aldı.  

 

Epigenetik saat nedir? 

 

Epigenetik saat, yaşı ölçmek için kullanılabilen biyokimyasal bir testtir. Test, DNA metilasyon seviyelerine dayalıdır ve kişinin DNA moleküllerine metil gruplarının birikimini ölçer.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRYalnızlık duygusuyla baş etmek için 6 etkili öneriHaberi Görüntüle

'Yalnızlık korkusu, panik atak ve depresyona neden olur

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR’Yalnızlık korkusu, panik atak ve depresyona neden olurHaberi Görüntüle

Yalnızlık en fazla 20'li, en az 60'lı yaşlarda hissediliyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRYalnızlık en fazla 20’li, en az 60’lı yaşlarda hissediliyorHaberi Görüntüle

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.