SON DAKİKA
hava

Lise kayıtları takip edilecek

Son Güncelleme :

14 Ekim 2022 - 17:46

Lise kayıtları takip edilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan Öğrenci – Öğretmen Destek Sistemi (ÖDS) dün kamuoyuna tanıtıldı. MEB Şûra Salonu’nda yapılan tanıtım programında konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ortaokul ve lisenin tamamını kapsayan, ilk kez herkese aynı kaynağı değil, bireyselleştirilmiş bir destek mekanizması sunan ve uzun yıllardan beri eğitim camiasının da özlemle beklediği bir sistemi kısa sürede hayata geçirdiklerini vurguladı. Özer, “Sistemi sürekli yeni güncellemelerle çok daha ileri noktalara evireceğiz. Sistemimiz; tüm ortaokul, tüm lise, tüm açık ortaokul ve açık lise öğrencileri ile tüm öğretmenlerimize açık. Bu sistemi mezun olup YKS’ye girmek isteyen öğrencilerimize de açacağız” dedi.

İlkokulda yüzde 99,63

ÖDS ile yardımcı kaynak olayını farklı bir noktaya taşıdıklarını belirten Bakan Özer, “Yardımcı kaynaklarda herkese aynı kaynağı gönderirken burada bireyselleştirilmiş bir kazanım ölçme ve bu kazanım eksiklerine göre telafi etme mekanizmasını ilk defa ortaya koymuş oluyoruz. Öğretmenlerimiz de ilk kez hem okuldaki süreçleri hem destekleme yetiştirme kurslarındaki süreçleri hem LGS, YKS ile ilgili performans süreçlerini bizzat takip edebilme imkanına kavuşmuş oldu. Öğretmenlerimiz artık öğrencilere internet ortamında ödev gönderme, değerlendirme, eksikliklere göre yardımcı mekanizmalar üretebilme imkanına kavuşmuş oldu. İşte, bu mekanizmayla özellikle okullar arası başarı farkının azaltılması, okullardaki eğitimin niteliğinin artırılmasıyla ilgili eğitim sistemimizi yeni bir evreye taşımış olduk” diye konuştu.

Özer, bazı basın yayın organlarında ‘800 bine yakın kız çocuğunun eğitimle ilgili sıkıntıları var. Milli Eğitim Bakanlığı kız çocuklarının eğitimine engel olmaktan çıksın’ gibi kız çocuklarının okullaşma oranlarıyla ilgili spekülasyonlar gördüklerini söyledi. Özer, “Bu haberlerin hiçbirisinin veri karşılığı yok. Biz de verilerimizi güncelleyelim istedik. Bilgileri güncellerken, mevcut durumdan daha iyi durumda olduğumuzu gördük. Mesela ben tüm konuşmalarımda ‘ortaöğretimdeki okullaşma oranları yüzde 44’ten yüzde 90’a çıktı’ diyordum. Gördük ki yüzde 95’in üzerine çıkmış. İlkokuldaki okullaşma oranı bugün yüzde 99,63. Yüzde 100’e gelmiş. Okula gidemeyen kız çocuğu kalmamış. Ortaokulda yüzde 99,44. Lisede yüzde 95,06” dedi.

Ayrı birim kurulacak

Açık öğretimde okuyan öğrencilerle ilgili de bilgi veren Bakan Özer, şunları söyledi: “Açık öğretimde, ortaokulda 142 bin 326 öğrenci kayıtlı. Bu kayıtlar sürekli değişiyor ama garip bir şekilde 18 yaş altı ve üstü ayrımı yapılmamış. 18 yaş altı ortaokulda açık öğretimde okuyan kayıtlı öğrencilerin sayısı 7 bin 744. Yani 134 bin 552 kişi 18 yaş üstü. Burada da bir problem yok. Açık lisedeki kayıtlı öğrenci sayısı 1 milyon 112 bin 765. Bunun 18 yaş altı sayısı 232 bin 152 öğrenci. Diğer yetişkin nüfusa hitap eden sayı ise 880 bin 613. Açık lisedeki 18 yaş altı 232 bin 152 öğrencinin ne kadarı kız öğrenci diye baktım, sayı 111 bin 739. Şu anda eğitim çağı nüfusunda bulunup da örgün eğitime; açık ortaokul ve açık liseye ve mesleki eğitim merkezine kayıtlı olmayan öğrenci sayısı 250 binin altına düştü. Bunların içerisinde kız çocukları da var, erkek çocukları da var. Demek ki hiçbir problem yok.”

Amaç yüzde 100

Yeni dönemde Bakanlık olarak amaçlarının yüzde 95,06’yı yüzde 100’e ulaştırmak olduğunu vurgulayan Özer, MEB içerisinde de ayrı bir birim kurduklarını öğrencilere tek tek ulaşacaklarını belirtti ve ekledi: “Liseye niye kayıtlı olmadığıyla ilgili kendileri ile irtibat kuracağız ve kendisine en uygun seçenek hangisiyse örgün eğitim mi, açık öğretim mi, mesleki eğitim mi kendisine bu konuda bilgi verip gerekli entegrasyonun sağlanmasına çaba sarf edeceğiz. Bizim derdimiz, son 20 yılın derdi bu ülkenin çocuklarının eğitimle buluşmasını sağlamak.”

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.