SON DAKİKA
hava

Bodrumda saklanan 4 bin iskeletin sırrı! Görmek için para veriyorlar

Son Güncelleme :

26 Eylül 2022 - 11:56

Bodrumda saklanan 4 bin iskeletin sırrı! Görmek için para veriyorlar

Derleyen: Fazilet Şenol / Milliyet.com.tr – Bir binanın bodrum katına inildiğinde genellikle güvelere ya da toz içinde kalmış çeşitli eşyalara rastlanılır. Ortamın havasızlığı ya da karanlık ürperttiği için de çoğu kişi buralara girmek istemez. Ancak İngiltere’deki bir kilisenin bodrum katı için aynı şeyleri söylemek pek de mümkün değil. Çünkü burada yer alan binlerce kafatası ve iskeleti dünyanın dört bir yanından insanlar görmeye geliyor.

İngiltere’nin Kent bölgesindeki Hythe’da bulunan St. Leonard Kilisesi’nin bodrum katına inenler tam 2 bin kafatası ve 4 bin kişiye ait iskeletle karşılaşıyor. Bu kemikler Orta Çağ’dan beri kilisenin dünya çapında tanınmasının en büyük sebebi. Eğer kiliseyi sadece 4 bin iskeleti bir arada görmek için ziyaret etmek istiyorsanız girişte bir miktar ücret ödemeniz gerekiyor. 

KRALIN ŞÖVALYELERİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

Peki bunca insan neden bir mahzendeki korkunç manzarayı görmek için para ödemek istiyor? Bu mahzende geçmişte neler yaşandı? Yapılan araştırmalara göre, kilisedeki kemiklerden biri dünyaca ünlü rahip Thomas Becket’e ait. Kral II. Henry döneminde saraya alınan Becket, 1162 yılında Canterbury başpiskoposuluğuna atandı. Ancak çok değil sadece iki yıl sonra devletin çıkarlarına aykırı hareketleri nedeniyle ihanetle suçlandı. 1164’te Fransa’ya kaçmak zorunda kalan Becket, beş yıl sonra Kral II. Henry ile problemlerini çözmüş bir şekilde İngiltere’ye döndü. Fakat bu barış ortamı uzun sürmedi. Kilisenin bağımsızlığını savunan Becket, İngiltere’ye döndükten kısa bir süre sonra kralın dört şövalyesi tarafından öldürüldü. Kemikleri ise St. Leonard Kilisesi’nin bodrum katında bulundu. Bu tarihten itibaren St. Leonard Kilisesi dünya çapında büyük bir ilgi gördü.

VEBADAN ÖLENLER Mİ, AKINCI VİKİNGLER Mİ?

Başpiskopos Becket’in öldürülmesinden bu yana yurt içi ve yurt dışındaki turistlerin yoğun ilgisini çeken kilisedeki diğer insan iskeletlerinin kime ait olduğu ise büyük bir muamma. Kilisenin bodrum katında Becket haricinde tam 3 bin 999 adet daha iskelet bulunuyor. Ancak bu iskeletlerin kimlere ait olduğu hâlâ büyük bir sır olarak gizemini koruyor.

 Hırsızların 'uzaktan kumanda' tuzağı

Bir anlık kuşku arabasını kurtardı! Hırsızların ‘uzaktan kumanda’ tuzağıHaberi Görüntüle

Bazı teorisyenlere göre bu iskeletler veba sonucu ölen kişilere ait. Bazılarına göre ise savaşta bu kemiklerin sahibi savaşta ölen askerler. Victorialılar’a göre iskeletlerin sahipleri savaşta öldürülen veya denizde boğulan Viking akıncılarıydı. En çok üzerinde durulan teori ise kilisenin bir mezar alanına doğru genişlemesinin bir sonucu olarak kemiklerin birikmesi yönünde. Bu teoriye göre kemikler daha iyi bir çözüm olmadığı için basitçe kazıldı ve yıllarca kilisede saklandı.

KİLİSEDEKİ 21 KAFATASI ÇALINDI

Son dönemlerde yapılan araştırmalar iskeletlerin çoğunlukla Roma kökenli olduklarını ortaya koydu. Kilise ise iskeletlerin ölen ve kilise bahçesine gömülen Hythe sakinleri olduğunu iddia ediyor. Tahminlere göre bu kemikler 12’nci yüzyıldan 15’inci yüzyıla kadarlık bir zaman dilinde hayatını kaybeden kişilere ait. Oldukça popüler olan kiliseden bugüne kadar 20’den fazla kafatası çalındı. Antik kafatasları, İngiltere’deki en büyük ve en iyi korunmuş eski insan kemikleri ve kafatasları koleksiyonuna sahip olan bu kilisede sergileniyordu. Bu kafatasları özel bir odada dört kemerli bölmedeki raflarda tutuluyordu.

15 Temmuz 2018 günü mahzenden 21 kafatasının çalınması herkesi şaşkına çevirdi. Kafatası hırsızları aradan geçen 4 yıla rağmen henüz bulunamadı. Yaşanan bu olay, kilisedeki güvenlik önlemlerinin artmasına sebep oldu. Kilisenin dünya çapında kazandığı şöhretin yanına hırsızlık olayları da eklenince St. Leonard Kilisesi şimdiden ülkenin en turistik bölgelerinden birine dönüştü. Kafatasları üzerinde araştırma yapan Bournemouth Üniversitesi uzmanları, incelenen kemiklerde ortak bir hastalığın izlerini araştırmaya devam ediyor.

Tahmini yine tuttu!Nostradamus Kraliçe’nin ölümünü bildi!Haberi Görüntüle

 Okan Buruk'tan Juan Mata ve Dries Mertens kararı

Galatasaray’da sistem değişiyor! Okan Buruk’tan Juan Mata ve Dries Mertens kararıHaberi Görüntüle

 'Oyuncularımıza da hissettireceğiz'

Hamit Altıntop’tan Stefan Kuntz çıkışı! ‘Oyuncularımıza da hissettireceğiz’Haberi Görüntüle

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.