SON DAKİKA
hava

Dünyanın en eski teknoloji ansiklopedisinin sırları çözüldü: 2 bin 300 yıllık formüller açığa çıktı

Son Güncelleme :

12 Ağustos 2022 - 11:56

Dünyanın en eski teknoloji ansiklopedisinin sırları çözüldü: 2 bin 300 yıllık formüller açığa çıktı

İngiltere’de yer alan Oxford Üniversitesinden bilim insanları 2 bin 300 yıl önce Çin’de yazılan antik bir metindeki 6 kimyasal formülü deşifre etmeyi başardı. Uzmanlar, dünyanın en eski teknoloji ansiklopedisi olarak bilinen Kaogong Ji adlı metnin çözülmesiyle, antik dönemdeki silah ve sanat eserleri yapımına ilişkin günümüze ışık tutacak bilgileri açığa çıkardığını söyledi.

Araştırmacılar, antik bir Çin metninde yer alan esrarengiz tarifleri deşifre ederek, o zamanların karmaşık sanat ve silah yapımı tekniklerine ilişkin gizemi çözdü.Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları milattan önce 300 yılına tarihlenen Kaogong ji olarak bilinen bir Çince metindeki altı kimyasal formülü ortaya çıkardı.Dünyanın En Eski Teknoloji Ansiklopedisi olarak bilinen el yazması, arkeologların 1920’lerden beri sırlarını çözmeye çalıştıkları Çin erken imparatorluk yönetiminin ayrıntılı bir arşivinin bir parçasını oluşturuyor.Konuya ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Mark Pollard, “Kaogong ji, imparatora her şeyin kontrol altında olduğunu garanti etmek için bir yönetici tarafından yazılmış olabilir. imparatorluğun nasıl yönetileceğine dair bir kılavuzun parçasını oluşturuyor” diye konuştu.Bununla birlikte Pollard, bilim insanlarının 100 yıldır metinde yer alan Jin ve Xi adlı iki temel bileşinin anlamını araştırdıklarını, ancak şimdi bunları tanımlayabildiklerini sözlerine ekledi.Antiquity dergisinde yayınlanan bir araştırmanın yazarları daha önce Jin ve Xi’nin iki gizemli bileşeninin bakır ve kalay olduğu düşünüldüğünü belitti. Fakati yeni bulguların bunların iki farklı metalden ziyade, erken Çin bronzlarının üretiminde kullanılan önceden yapılmış alaşımlara atıfta bulunabileceklerini bildirdiler.Bir metal elementin en az bir başka elementle birleşmesiyle oluşan homojen karışıma alaşım deniliyor. . Elde edilen malzeme yine metal karakterli malzeme oluyor, fakat  alaşımlar karışıma giren metallerin özelliklerinden farklı özellikler gösteriyor.Pollard, Jin ve Xi’nin henüz kesin kombinasyonunu belirlemiş olasalar da bunların birkaç metalin karışımdan oluştuğundan kesnilikle emin olunduğunu aktardı. 
Pollard, “Eski zanaatkarların önceden hazırlanmış alaşımları kullanma olasılığını düşündüğünüzde, erken Çin bronzlarına benzeyen bir bileşim elde edersiniz” dedi.Diğer taraftan, çalışmanın yazarları yeni keşfin Kaogong ji’nin yazıldığı döneme ait Çin sikkelerine bakılarak yapıldığını bildirdi.  Madeni paralar, bir bakır-kalay-kurşun ve bir bakır-kurşun olmak üzere önceden hazırlanmış iki alaşım içeriyordu.Pollard, “Jin ve Xi’nin ne anlama geldiğini yeniden yorumlayınca, onların önceden hazırlanmış alaşımları tarif ettikleri aklıma geldi” dedi.Öte yandan, yeni çalışma Çerken Çin metal üretimindeki yıllardır çözülemeyen sırların netliğe kavuşmasını sağladı.Konuya ilişkin açıklama yapan Pollard, “Bu, gerçekten bilmediğimiz yepyeni bir metal hazırlama ve tedarik aşaması anlamına geliyor. Jin ve Xi’nin daha iyi bir tanımı, antik Çin bronz yapımına ışık tutmanın yanı sıra, araştırmacıların Çin tarihi metinlerini deşifre etmesine yardımcı olabilir. Bu araştırma, önceden hazırlanmış alaşımlar fikrini tanıtan tarifler hakkında ilginç bir hipotez oluşturuyor. Bize bu insanların doğal dünyayı nasıl gördüklerine dair bir fikir veriyor” dedi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.